Devletin Suça Ihtiyaci Var
The following article is translated into Turkish from the English original, written by Kevin Carson.

Saturday Night Live ’ın Citizen Kane parodisinde Charles Foster Kane yavaş bir haber gününde diyorki, “Haber yoksa, biz yaparız”, ve insanları rastgele gazete ofislerinin camlarından atmaya başlıyor. Okuduğum zaman ilk aklıma gelen California’daki iki sivil polis –yağmacılığı başlatmaya çalışınca! — Oakland ve Berkeley’deki jurinin silahsız siyah erkekleri öldüren polisleri suçsuz bulma kararına karşı gelen yürüyüşteki protestocular tarafından kendilerini ele geçirttiklerinin raporu.

Evet, doğru, yağmayı başlatmak için teşebbüs — yanlış okumadınız. Gösteriden rapor veren birincil tanıklara göre, iki polis memurları — gösterici pozlarla — “yağmacılığın elebaşılarıydı” (“Courtney Harrop, “Undercover Cops Outed and Pulled Guns on Crowd”, Storify, 11 Aralık 2013). Sızılan gruptaki protestocular polis memurlarını sahte olarak gördüler ve öbür göstericilere belirttiler. Paniklenen memurların bir tanesi, hemen ünlenen fotoğrafta bulunan, silahını çekti ve çevrede olan yürüyüşcüleri tehdit etti.

Polis provokatörlerinin suç elebaşıları oldukları eski bir öykü. Earth First! organizatör Judi Bari dediki, “Dinamiti getirmeyi teklif eden insan herzaman bir FBI ajanıdır”. Aralık’daki 1999 Seattle protestolarından beri, anti-küreselleşme hareketleri gizli polislerin camları kırmayı önerdiği söylentileriyle doludurlar. Eylül 11’den beri FBI yüzünden kapatılan, yaklaşık her “terör hücresi” federal ajanlar tarafından organize edildiler. Aslında, “teröristler” genellikle çok beceriksizlerdiki, FBI’nın yardımıyla bile işlev yapamadılar.

Charles Foster Kane’in haber olmayınca haber üretmesi gibi, devlet suç olmayınca suç üretiyor.

Başlangıçta, devletin eleştirmenlerini — küreselleşmeye karşı gelen protestocular, Occupy Wall Street hareketindeki yürüyüşçüler, ve ırksal adaletsizliğinden sinirlenen göstericiler– sömürmeye bahane bulmak için bunu yapıyor. Devlet “Başka Bir Dünya Mümkün” mesaji veren veya mevcut güç sisteminin meşruluğunu sorgulayan hareketleri karartmaya çalışıyor. Devlet hareketcileri “kırmızı”, “anarşist”, ve “yabancı tahrikçi” — Haymarket Baskısı ve Dünya Savaş I’deki yaptığı gibi– olarak reddediyor ve gerekliyse, suçu kolayca üretiyor.

Temelde, devlet bizi korkuda tutması gerekliki ona güç vermeye gönüllü olalım. Korkmak yerine, birbirlerine güvenen, komşularla huzurlu işbirliği yaparak kendilerini sağlıkta tutan, kapasitelerine güven veren toplumlar devlet gücünün gelişmesi için üretken yerler değiller. Devletin suça ihtiyaci var — üretmesi gerekse bile.

Batu Caliskan bu çeviriden sorumludur.

Anarchy and Democracy
Fighting Fascism
Markets Not Capitalism
The Anatomy of Escape
Organization Theory